Site Loader
A gdyby tak wylogować się na jeden dzień?

A gdyby tak przez jeden dzień odłożyć telefon komórkowy na bok… nie mieć żadnej potrzeby przeglądania go, co tam słychać w mediach społecznościowych, nie zrobić żadnych zdjęć, filmików, nie udostępnić relacji na Instagramie… Czy też uważasz, że to kusząca wizja, znów być niezależnym człowiekiem i nie musieć koncentrować się na bzdurach, nie mających żadnego znaczenia dla twojego życia?

No, bo przyznaj sam – czy jest dla ciebie istotne to, że twoja znajoma właśnie wzięła ślub i taka informacja jest jedną z pierwszych, jakie wyświetlają ci się, gdy wchodzisz na Facebooka? Najprawdopodobniej nie, a jedynie dokłada cegiełkę do bałaganu w twoim umyśle, gdzie już teraz przechowujesz za dużo informacji. Nie chciałbyś zaprowadzić porządku w swojej głowie i przetrzymywać tam tylko takie wiadomości, które jakkolwiek są powiązane z twoim życiem, przyszłością, nastawieniem do codzienności?

Możliwe, że nie zdajesz sobie sprawy z wagi problemu, jakiego posiadasz. Może nie widzisz tego, że coraz częściej, zupełnie bez potrzeby, sięgasz po telefon, choć nawet nie wiesz, co konkretnie chcesz na nim zrobić. To marnowanie twojego drogocennego czasu! Im szybciej to dostrzeżesz, tym szybciej uda ci się wyjść ze szponów uzależnienia od smartfona.

Przede wszystkim należałoby zmienić kilka twoich nawyków. Zacznijmy od wieczora i zbliżającego się udania na spoczynek. Czy wiesz, że powinieneś odłożyć telefon minimum godzinę przed snem? Oj, tak! To bardzo ważne. Gdy korzystasz z telefonu cały wieczór i używasz go jeszcze na parę minut, ba nawet na paręnaście sekund przed zamknięciem oczu, wiedz, że sztucznie pobudzasz swoje ciało, swój umysł i do tego przykładasz cegiełkę do stanowczego pogarszania twojego wzroku. Wszak światło niebieskie, jakie generuje twój telefon, w bardzo szybki sposób przyczynia się do powstawania wad wzroku. Chyba nie chcesz wykładać kilku stówek na nowe okulary? Dobrze się zastanów. A pobudzanie się poprzez wystawianie się na kolejne bodźce może fatalnie wpłynąć na jakość i długość twojego snu. Przez nadmierne użytkowanie telefonu śpisz gorzej i nie tak głęboko. W dodatku od rana masz chęć, by od razu przejrzeć najświeższe informacje ze świata.

Gdy uda ci się odłożyć telefon zgodnie z zasadą – godzinę przed snem, na drugi dzień nie sięgaj po niego od razu, z samego rana. Telefon weź dopiero po zjedzeniu śniadania – to przysłuży się do eliminowania tworzenia odruchu bezwarunkowego, jakim jest sięgnięcie po telefon od razu po przebudzeniu. Rano skoncentruj się na toalecie, rozbudzeniu do życia, spisaniu planu na cały dzień – czym kolejno zamierzasz się zajmować, jak wykorzystać ten czas. Uwierz, że mając plan naprawdę mniej czasu zmarnujesz na zaglądanie do telefonu! Wówczas tak ważne stanie się dla ciebie to, aby zwyczajnie zrealizować każdy z punktów, że zapomnisz o powtarzającym się zerkaniu do telefonu komórkowego. Prowadź wylogowane życie.

Podaruj sobie od rana trochę czasu na przemyślenie nadchodzącego dnia, na stopniowe rozbudzanie. Wzięcie do rąk telefonu od razu po obudzeniu może spowodować ból głowy i brak motywacji do dalszego działania.

Autor wpisu: Wiktor Winster

Ekspert serwisu Cyfrowe Prawa od prawa telekomunikacyjnego. Swoją wiedzę zdobywał pracując zarówno przy projektach operatorów komórkowych jak i w administracji publicznej. Od 2012 roku ściśle współpracujący z naszym serwisem pisząc opinie i komentarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *